Laskomerská dolina v Banskej Bystrici skrýva veľké prekvapenie

Autor: Martin Turčan | 24.7.2019 o 13:18 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  654x

Banská Bystrica má jedinečné podmienky na šport a vďaka krásnej prírode je radosť športovať v okolitých horách. Laskomerská dolina skrýva na naše podmienky jedinečný projekt, ktorý vznikol vďaka partii zanietených „bajkerov“.

Banská Bystrica má jedinečné podmienky na šport a vďaka krásnej prírode je radosť športovať v okolitých horách. Laskomerská dolina skrýva na naše podmienky jedinečný projekt, ktorý vznikol vďaka partii zanietených „bajkerov“, ktorí sa rozhodli v roku 2013 vlastnoručne a z vlastných zdrojov začať s obnovou starých historických lesných chodníkov, ktoré boli desiatky rokov nevyužívane a dali im nový zmysel.

Okrem toho, že po ich obnove stále slúžia ako chodníky, vznikli ich rozšírením a náročnou terénnou úpravou singletraily. Sú to vlastne cyklochodníky, ktoré využívajú cyklisti na zjazd a sú na nich umiestnené a vybudované rôzne terénne vlny, klopené zákruty, či skoky. Tieto chodníky ponúkajú rôzne stupne náročnosti, a preto sú vhodné pre začiatočníkov, ako som ja, ale aj pre skúsených „bajkerov“, ktorých už malokedy niečo v teréne prekvapí. V zahraničí je tento druh športu veľmi obľúbený a existujú desiatky miest, ktoré žijú turizmom vďaka podpore a budovaniu singletrailov. Navštevujú ich „bajkeri“ z celého sveta,  a preto Banská Bystrica môže v budúcnosti patriť tiež k týmto lokalitám. Ako to však často býva, mnohí z nás ani nevedia, čo sa v našom okolí nachádza a aký jedinečný zážitok môžu v tejto krásnej doline zažiť.

V súčasnosti sú vybudované štyri singletraily v celkovej dĺžke cca 10 km, ktoré boli oficiálne otvorené začiatkom augusta 2016. Nepoznal som kedysi tento projekt a vlastne ani ľudí okolo združenia KoLesom o.z.. Keď som ich prvýkrát privítal ako viceprimátor v pracovni, vedel som, že majú jasnú víziu, veľké nadšenie a odhodlanie, neboja sa tvrdej práce, ktorej venujú všetok svoj voľný čas a potrebujú pomoc samosprávy a Mestských lesov, aby vedeli rozbehnúť svoje predstavy naplno.

Dnes po 4 rokoch som si istý, že to ich podpora bola správnym rozhodnutím a som vďačný za to, že ich v Banskej Bystrici – Európskom meste športu 2017 máme. Viem aj dnes podľa aktuálnych informácií, že rozvoj tejto športovej aktivity sa nekončí a stále pribúdajú nové a nové zámery týchto nadšencov. Minulý rok sme spoločne otvorili tzv. pumptrack v základnom tábore, ktorý slúži ako dráha na bezpedálové preháňanie sa na horskom bicykli.

V týchto dňoch sa táto dráha upravuje a spevňuje, aby vydržala stále väčší a väčší nápor „bajkerov“. Projekty šikovných dobrovoľníkov s čistým úmyslom, ktorých je v našom meste veľa, rozhodne stoja za našu podporu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Fico si s Kočnerom tyká a nepoprel, že sa stretávali (video)

Vládol nám tu organizovaný zločin, tvrdí Daniel Lipšic.

Autorská strana Samuela Marca

Kto naozaj riadi Slovensko (píše Samo Marec)

Poslanec Fico má strach, lebo jednou z možností je pruhovaný dres v Ilave.

Komentár Zuzany Kepplovej

Ako sa chrániť pred Kočnerovou republikou

Kočner politikom sľuboval, že ich poistí pred nevyspytateľnosťou demokracie.


Už ste čítali?